piątek, 19 lutego 2016

TORT BEZOWY :)



Od jakiegoś czasu chodził za mną torcik bezowy .. W końcu jest :) 
Mój piękny , choć nie do końca taki jaki bym chciała , ale nie jest on pierwszy i ostatni , więc następny będzie typowy Pawłow :) 
Zapraszam , bo nie jest trudny w wykonaniu  - za to bardzo smaczny :) 
   Co nam będzie potrzebne :





4 duże białka w temp. pokojowej -albo 5 małych
szczypta soli,
220 g cukru- cukier puder,
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka octu -albo soku z cytryny,

Na krem:

200 g śmietanki 36 proc.
200 g mascarpone
skórka starta z jednej cytryny
1 łyżka cukru pudru
oraz:
200 g malin lub innych owoców :) 
listki mięty do ozdoby.....


..... Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni.. Na 2 blaszki kładziemy papier do pieczenia , i rysujemy na środku okręgi ok. 20 cm... każdy taki sam ...Białka ubijamy ze szczyptą soli , pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier , ocet i mąkę :) Masa musi być lśniąca i gęsta .... U bite białka wykładamy na nasze odrysowane okręgi na papier do pieczenia - kształtujemy bezę ..
Wkładamy do piekarnika i zmieniamy temperaturę na 120 stopni...Pieczemy ok 1,5 godziny....Po tym czasie wyłączyć piekarnik , uchylić , zostawić naszą bezę  do  wysuszenia i ostudzenia ..

Krem : 

Mascarpone i kremówkę mieszamy razem .. Miksujemy do momentu gładkiego kremu ..Dodajemy cukier puder i skórkę cytrynową ... 
......Kremem przekładamy nasze bezowe placki .. Dekorujemy i polewamy np.. sosem :) Podajemy po nałożeniu kremu .. Czasem jest tak że torcik nie może stać dłużej niż 2 dni .. 
Ja pozostawię go na trzy , żeby sprawdzić co będzie się z nim działo :) Nie omieszkam was poinformować :) 

................... Smacznego ....... Beata :) 











czwartek, 18 lutego 2016

PACZUSIE NA SERKU :)



 Pączusie to takie ciastka którym każdy  z nas, nie potrafi im się oprzeć ...  Są mięciutkie i puszyste . Można je nadziewać lub obtoczyć w grubym cukrze z cynamonem .. Zapraszam do skorzystania z przepisu :) 

Potrzebne nam będą : 

1/2 kg serka z wiaderka - jak na sernik ,
6 łyżek cukru ,
5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany ,
4 jajka ,
2 płaskie łyżeczki sodki ,
2 szklanki maki - czasem trzeba dodać więcej , zależy to od sera i jego wilgotności ,
1 łyżka spirytusu lub octu ,
1 op . cukru waniliowego ..
....... dodatkowo cukier puder , lub gruby cukier z cynamonem do oprószenia ...
tłuszcz do smażenia ...

.....Wszystkie składniki wymieszać , wyrobić z nich ciasto - na kulę .. Będzie dość klejące i takie ma być ..To ciasto jest dość irytujące ponieważ klei się do rąk , ale wystarczy lekko zwilżyć dłonie wodą lub natłuścić olejem i możemy formować kuleczki.. Jeśli ktoś nie ma cierpliwości polecam kładzenie ciasta łyżką :) 
... W szerokim rondlu rozgrzać olej 175 st. formować kulki wielkości orzecha laskowego - paczki jeszcze urosną i wrzucać na gorący olej ...Pączusie same się odwracają , wystarczy pilnować żeby się nie przypiekły .. Wyciągać na bibułkę , posypać cukrem pudrem i szamać :) 











niedziela, 14 lutego 2016

Zupa flaczki z serduszek i boczniaków :)



Zupa flaczki z serduszek i boczniaków :)

Potrzebne nam będą :

500 gr. serca z indyka
200 gr boczniaków
1 łyżka masła
1 duży korzeń pietruszki
1 duża marchew
1 duża cebula
1/2 pęczka natki pietruszki
przyprawy:
sól , pieprz , 1 łyżka przyprawy do flaków , cukier i majeranek :)
1 duża łyżka maki , masło do zasmażki ..

Serca kroimy na pół , oczyszczamy i moczymy w zimnej wodzie ok. 1 godziny  , kroimy w paseczki… Wrzucamy mięsko do garnka ok 5 l.. zalewamy do pełna wodą i gotujemy ok 30 minut ..Po tym czasie solimy , wrzucamy zielę i liśc laurowy trochę cukru i gotujemy następne 30 minut ..W międzyczasie płuczemy boczniaki i kroimy w długie cieniutkie paseczki – podsmażamy i wrzucamy do naszych serc – gotujemy dalej .. Na tarce ścieramy marchew i pietruszkę – oczka na jarzynkę .. wrzucamy do zupy ,cebulkę w kosteczkę – do zupy .. Dosypujemy przyprawę do flaków , dosalamy w razie potrzeby i dosypujemy pieprzu … Zupa musi się gotować powoli co najmniej 11/2 godziny... - do miękkości serc … Podbijamy zupę zasmażką
Zupę podajemy na gorąco z żytnim pieczywem ...

ZASMAŻKA BRĄZOWA DO FLAKÓW , KAPUŚNIAKU I ZASMAŻANEJ KAPUSTY:

do rondelka wsypuję łyżeczkę cukru – roztapiam powoli aż zacznie ciemnieć , wrzucam 1 łyżkę masła – na moment ściągam rondelek z gazu i energicznie mieszam .Ponownie stawiam garnuszek na gaz i wrzucam łyżkę mąki i zasmażam na lekko brązowo złoty kolor …





....................Smacznego ..Beata :)